Nerwica, czyli choroba współczesna.
Ostatnie badania wykazują, iż około 30% polaków zmaga się z nerwicą lękową. Czym jest to zaburzenie i dlaczego dotyka coraz to większej ilości osób? Nie ma co ukrywać, iż życie większości osób jest równoznaczne z ciągłą pogonią za awansem, marzeniami czy zwyczajnie – lepszym statusem społecznym. Nerwica lękowa nie musi być wynikiem nieprzyjemnego wydarzenia, natłoku pracy czy stresu. Równie dobrze pojawić się może samoistnie, jak bowiem wykazano, pewne geny, dzięki którym niektórzy są bardziej podatni na wszelkie zaburzenia psychiczne, są w dziedziczne.
Czym jest nerwica lękowa?
Nerwica objawiać się może na wiele sposób. Chorym najczęściej towarzyszy nieustający strach i poczucie stresu, często zupełnie nieuzasadnionego. Chorzy boją się nie tylko o własne zdrowie, ale i o bliskich. Momentami, strach ten bywa zupełnie irracjonalny, a jednocześnie jest na tyle silny, że potrafi sparaliżować. Nerwica może nie tylko wpływać na nasz sposób myślenia, ale i również na nasze ciało. Częstymi symptomami nerwicy są bowiem napady lękowe oraz różnego rodzaju bóle somatyczne.
Jak zdiagnozować i leczyć nerwicę?
Jeżeli podejrzewasz, że chorujesz na nerwicę lękową, powinieneś skorzystać z pomocy specjalisty, a więc psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. Lekarz stawia diagnozę na podstawie Twoich objawów oraz tego, czy utrzymują się długotrwale. Istnieje wiele metod leczenia nerwicy, przede wszystkim psychoterapia oraz leczenie farmakologiczne. Choremu najczęściej przepisuje się antydepresanty oraz leki uspokajające. Główną rolę odgrywa jednak psychoterapia, podczas której to chory uczy się, iż wszystkie jego lęki są zupełnie nieuzasadnione, a ponadto, poznaje sposoby na walkę z nimi.
Niestety w ciągłej pogoni za lepszym życiem i z powodu zmagania się np. z nieposłusznymi dziećmi, lub rozwodem nerwica to realne zagrożenie.