Brak motywacji – jak sobie z tym poradzić?

Brak motywacji dotyka wielu z nas. Bez względu na to, czy nie jesteśmy zmotywowani do pracy, nauki, treningu – potrafi to być niezwykle uciążliwe. A przypadku kariery zawodowej, również druzgocące w skutkach. Brak motywacji nie jest niczym niepokojącym, jeżeli na przykład pojawia się sporadycznie – każdemu z nas zdarza się, że zwyczajnie nie mamy na nic ochoty. Problem rodzi się jednak wtedy, gdy taki stan rzeczy niezwykle często się powtarza, lub tez utrzymuje się cały czas. A to rodzi spore problemy.

Motywacja – gdzie ona się podziała?

Brak motywacji może mieć wiele przyczyn, dlatego Twoim pierwszym krokiem powinno być właśnie znalezienie źródła problemu. Być może Twoja praca jest niezwykle przytłaczająca, doświadczasz w niej sporo stresu – w takim przypadku nic dziwnego, że nie masz motywacji do dalszego wykonywania obowiązków. Jeżeli jednak praca daje Ci sporo radości, a mimo to, dalej nie czujesz motywacji do jej wykonywania, problem może leżeć gdzie indziej. W takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, a więc psychologiem, doradcą zawodowym czy psychoterapeutą. Przede wszystkim jednak, warto zadbać o swoje zdrowie – jeżeli prowadzisz dietę ubogą w składniki odżywcze, możesz nie dostarczać swojemu umysłowi wystarczającej ilości energii, czego skutkiem jest właśnie brak motywacji do działania.

Jak skupić się na nauce i pracy?

Bez względu na to, czy jesteś pracownikiem, uczniem czy studentem – brak motywacji jest niezwykle frustrujący. Osiągasz coraz to gorsze wyniki, a mimo to, nie potrafisz się w sobie zebrać na tyle, by taki stan rzeczy zmienić. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie jasne określenie swoich celów. Ustal, co chcesz osiągnąć i konsekwentnie dąż do tego. Nie musi to być coś wielkiego. Warto również zorganizować sobie czas pracy oraz nauki, pomocne więc może okazać się stworzenie harmonogramu dnia, którego to będziesz bezwzględnie przestrzegać. Warto również wspomnieć, iż brak motywacji może być także objawem depresji, jeżeli więc doświadczasz także innych objawów, radzimy skonsultować się ze specjalistą.