Czy dysk M.2 1 TB sprawdzi się do laptopa gamingowego? Wybieramy nośnik dla gracza

Współczesne gry na PC są dużo bardziej zaawansowane niż jeszcze kilka lat temu. Realistyczna grafika, rozbudowane, otwarte światy to tylko kilka z elementów, które wyróżniają najnowsze tytuły. Jednak cechy te sprawiają również, że gry mają dużo większe wymagania sprzętowe, które dotyczą nie tylko pamięci RAM, procesora czy karty graficznej, ale również dysków pamięci. Obecnie najlepsze parametry oferują nośniki SSD. Czy dysk M.2 1 TB będzie dobrym wyborem? Na co zwrócić uwagę przy kupnie pamięci do laptopa gamingowego?

Dysk M.2 1 TB – co mamy do wyboru?

Czytając o dyskach M.2 1 TB, często spotkamy się z przekonaniem, że jest to jednocześnie NVMe 1 TB. Warto jednak pamiętać, że M.2 określa jedynie złącze i format, a nie technologię, w której został wykonany nośnik. A w tym formacie znajdziemy również dyski SSD SATA, które będą znacznie różniły się wydajnością od NVMe.

Co w ogóle oznacza M.2 w dyskach? Najprościej mówiąc, jest to złącze do kart rozszerzeń, które umożliwia zainstalowanie nośnika bezpośrednio na płycie głównej laptopa. Niezależnie więc od tego czy mamy do czynienia z dyskiem M.2 1 TB SATA czy M.2 NVMe – będą one pozbawione dodatkowych przewodów, co znacznie ułatwia ich instalację. Technologia NVMe umożliwia zdecydowanie szybszą pracę nośnika, który komunikuje się bezpośrednio z płytą, a nie za pośrednictwem interfejsu SATA. Co więcej, korzysta on z infrastruktury PCI Express, dzięki czemu jest bardzo wydajnym rozwiązaniem. Dlatego też jeśli interesuje nas dysk M.2 1 TB do laptopa gamingowego, lepiej wybrać właśnie NVMe.

Czy dysk NVMe 1 TB wystarczy do gier?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak dużo i w jakie tytuły najczęściej gramy. Jeśli jednak nie chcemy usuwać gier, by zyskać miejsce na zainstalowanie kolejnych, dysk SSD 1 TB M.2 to minimum. Współczesne tytuły mogą zajmować nawet 100-200 GB przestrzeni dyskowej, więc wybierając nośnik 500 GB, moglibyśmy zainstalować jedynie 2-3 gry.

Dysk SSD 1 TB M.2 – jaką wybrać prędkość?

Prędkość nośnika SSD odgrywa ważną rolę podczas rozgrywki – zwłaszcza, jeśli częściej wybieramy gry e-sportowe. Dysk NVMe 1 TB może znacznie przyspieszyć instalację, uruchamianie gier, a także wczytywanie tekstur czy ładowanie kolejnych poziomów. Profesjonalni gracze mogą więc zauważyć różnicę między prędkością oferowaną przez standard PCIe 3.0 (ok. 3500 MB/s) a tą, którą mogą osiągnąć dyski PCIe 4.0 (nawet 8000 MB/s). Zanim jednak wybierzemy szybszy dysk, sprawdźmy, czy nasz laptop będzie w stanie go obsłużyć. Takie informacje możemy znaleźć w instrukcji laptopa lub płyty głównej.

Dysk z radiatorem czy bez?

Podczas wyboru dysków do komputerów gamingowych często nasuwa się pytanie – z radiatorem czy bez? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Jednak zapaleni gracze doskonale znają sytuację, gdy gry tak mocno obciążają nośnik, że wzrost temperatury powoduje spadki jego wydajności. Wówczas lepiej zainwestować w dysk z wbudowanym radiatorem, który skutecznie optymalizuje temperaturę.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.