Kiedy należy martwić się zachowaniem psa?

Większość właścicieli doskonale zna swojego psa. Zdaje sobie sprawę, jakie są typowe, jak i nietypowe zachowania pupila. Z tego też względu, w momencie, gdy zaczyna dziać się coś niepokojącego, potrafią zareagować we właściwej chwili. Każdy pies jest wyjątkowy i posiada unikalne dla siebie cechy. Co się więc z tym wiąże, zestaw określonych zachowań. Ponadto, poszczególne rasy wykazują typowe dla niech zachowania.

Kiedy należy martwić się zachowaniem psa?

Zaznajomionemu ze swym czworonożnym właścicielowi powinna zapalić się czerwona lampka przede wszystkim w momencie, gdy pies zaczął zachowywać się inaczej, niż zazwyczaj. Rozumieć przez to można jednakowo brak typowych czynności, ich nadmiar lub pojawienie się nowych zachowań. Niekoniecznie musi to od razu oznaczać, iż z psem dzieje się coś szczególnie złego. Psy posiadają doskonale rozwiniętą umiejętność percepcji otoczenia, jak i potrafią odczuwać podstawowe rodzaje emocji, takie jak radość, smutek, strach, złość. Może się więc tak zdarzyć, że przyczyną nietypowego zachowania Twojego czworonoga jest sam właściciel. Jeżeli więc Twój pies zachowuje się inaczej, niż zazwyczaj, zastanów się, czy aby przypadkiem to nie ty pierwszy zacząłeś się w taki sposób zachowywać.

Co zrobić, gdy zauważyliśmy, że z naszym psem jest coś nie tak?

Jeżeli przyczyna nie leży w nas samych, przede wszystkim powinniśmy zasięgnąć rady specjalisty. Wizyta u weterynarza i przeprowadzenie kompleksowych badań w większości przypadków powinna dać natychmiastową odpowiedź. Być może problem leżał w nieodpowiedniej diecie lub też pies złapał niegroźną infekcję. Jeżeli jednak weterynarz nie stwierdzi, iż problem leży po stronie fizycznej, warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą, a więc – behawiorystą.