Jak bezpiecznie sprzedawać w sieci?

Jak bezpiecznie sprzedawać w sieci?

Bez względu na to, czy masz szafę pełną zalegających ubrań, kolekcjonerski zestaw przedmiotów czy też może polujesz na okazje, a następnie sprzedajesz z zyskiem – powinieneś zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi sprzedaży w sieci. Jeżeli jesteś doświadczonym sprzedawcą, najpewniej nie znajdziesz w tym artykule nic ponadto, co już aktualnie wiesz. Wydawać by się mogło, że to kupujący są bardziej narażeni na ewentualne oszustwo, nic bardziej mylnego. Tym bardziej, iż ostatnimi czasy oszuści nie próżnują, próbując coraz to nowszych metod, by wyłudzić darmowy towar od sprzedawcy czy dane jego karty płatniczej. Jak więc sprzedać, zarobić i nie dać się oszukać?

Korzystaj z portali aukcyjnych oferujących ochronę dla sprzedających.

W internecie pełno jest różnego rodzaju portali aukcyjnych. Ostatnimi czasu coraz większą popularnością cieszą się grupy ogłoszeniowe na różnego rodzaju social – media. W większości przypadków, transakcje na takich grupach zawierane są osobiście. Zarówno więc klient, jak i Ty, macie pewność pomyślnego jej przebiegu. Dobrym i bezpiecznym pomysłem będzie skorzystanie z portalu aukcyjnego, który zapewnia ochronę zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Pamiętaj również o tym, by nigdy nie przechodzić z kupującym na inny rodzaj kontaktu, niż ten za pośrednictwem portalu, na którym wystawiasz dany przedmiot. Nie daj się również nabrać przesyłane przez „kupującego” linki do niezweryfikowanych stron, na których poproszony zostaniesz o podanie numeru karty płatniczej. Kupujący najpewniej będzie tłumaczyć to koniecznością opłacenia kuriera, jest to jednak ostatnimi czasy popularny sposób oszustwa, przez które możesz stracić środki na swoim koncie bankowym.

Zrób wyraźne zdjęcia i opisz produkt ze wszystkimi jego wadami.

Uczciwość wymagana jest przede wszystkim od sprzedawców, nie tylko od kupujących. Jeżeli wystawiasz na sprzedaż używany przedmiot, opisz jego stan i wszystkie, ewentualne wady. Wyraźne zdjęcia w dobrym świetle to także podstawa. Unikniesz tym samym jakichkolwiek pomówień o oszustwo ze strony kupującego. Pamiętaj, że nieuwzględnienie w opisie wad produktu może skutkować zawieszeniem Twojego konta na portalu aukcyjnym.