Rodzaje zdrowej skóry twarzy

Określenie typu skóry bardzo ważne jest, aby prawidłowo dobrać produkt kosmetyczny. Dzięki temu dążenie do idealnej cery będzie dużo sprawniejsze i łatwiejsze. Wyróżnia się cztery rodzaje zdrowej skóry: tłustą, suchą, normalną i mieszaną.  Poznanie cery pozwala na określenie jej problematyczności oraz prawidłową pielęgnację. Dobrze wiedzieć, iż wypryski pojawiające się na twarzy są przyczyną źle dobranych kosmetyków do typu skóry.

Cera normalna

Jest to skóra, która nie posiada żadnych niedoskonałości, jest odpowiednio nawilżona oraz natłuszczona. Łatwo ją rozpoznać po miękkości oraz delikatności. Cera normalna jest bardzo łatwa w pielęgnacji, ponieważ nie wymaga specjalistycznych kosmetyków ani zabiegów.  Aby każdego dnia wyglądała promiennie, należy dbać o właściwy demakijaż i używać delikatnych kremów przeznaczonych dla skóry normalnej.

Cera sucha

Niestety uznaje się ją za bardziej problematyczną, niż wyżej wymienioną poprzedniczkę. Jej największą wadą jest brak wystarczającej produkcji lipidów odpowiedzialnych za tworzenie skutecznej bariery chroniącej przed ucieczką wilgoci. Rozpoznanie cery suchej jest dość łatwe; charakteryzuje się ona szorstkością, brakiem elastyczności, a czasem jest czerwona lub swędzi. Posiadacze cery suchej powinni wyjątkowo uważać na zmiany temperatury i odpowiednio zabezpieczać skórę kosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji tego typu cery.

Cera tłusta

Charakteryzują ją duże widoczne pory oraz często występujące problemy skórne. Najczęściej występuje u młodzieży w okresie dojrzewania, ale nie jest rzadkością u osób dorosłych. Nadmiernie pracujące gruczoły łojowe sprawiają, że ten rodzaj skóry odporny jest na czynniki zewnętrzne: słońce, mróz i wiatr. Wbrew pozorom cera tłusta również potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, natomiast powinno one zostać dobrze dobrane do tego typu skóry, aby nie wywołać dodatkowych zaczerwienień.

 

Cera mieszana

Uznawana jest za najczęściej występujący rodzaj skóry i cieszy się najszerszą gamą dostępnych produktów do pielęgnacji. Niestety cera mieszana jest dość kłopotliwa, ponieważ wymaga tego co skóra sucha oraz przetłuszczająca się. Najczęściej tłusta partia to tzw. strefa T, czyli czoło, nos i broda, a sucha to żuchwa i policzki, rzadziej nos. Posiadacze cery mieszanej często mogą zaobserwować u siebie powiększone pory oraz zaczerwienione obszary skóry.