Koty – leniwe, aroganckie czy kroczące własnymi ścieżkami?

Przypuszcza się, że pierwsze koty zostały udomowione przez człowieka około 10 tysięcy lat temu. Jak więc widzimy, ich historia jest od bardzo dawna ściśle powiązana z historią człowieka. Koty obecnie stanowią jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, a w walce o pierwsze miejsce na podium przegrywają jedynie z psami. Każdy kot cechuje się innym charakterem, jedne są niezwykle towarzyskie i podążają za swoim właścicielem wszędzie, a inne preferują bardziej odizolowany tryb życia. Karmimy je, głaszczemy, zapewniamy zabawki, drapaki czy siedziska – a większości przypadków, koty nas zwyczajnie ignorują. Warto zaznaczyć, że jest to ich świadomy wybór.

Koty zdają sobie sprawę z tego, że je wołasz.

Nawet najmniej wytresowany pies, jeżeli zostanie zawołany przez swojego właściciela po imieniu, w większości przypadków natychmiast do niego przybiegnie. Jak jest z kotami? Nadajemy im imiona, wołamy, prosimy – a one jedynie leniwie podniosą głowę i wracają do własnych spraw. Jak udowodniono, koty zdają sobie sprawę z tego, że wołasz je po ich imieniu. Dlaczego więc najczęściej zwyczajnie nie reagują? Przede wszystkim dlatego, że koty nie są psami. Jest to oczywiste stwierdzenie, chodzi jednak o fakt, iż podczas tysięcy lat ewolucji nie zostały przystosowane do tego, by reagować na polecenia człowieka.

Świadome ignorowanie.

Nie jest to być może zbyt optymistyczne, ale koty ignorują nas z całkowitą premedytacją. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że próbujemy je zawołać, by usiadły na naszych kolanach czy pobawiły się z nami – zwyczajnie, jeżeli nie mają na to ochoty, nie reagują. Koty są z natury samotnymi łowcami, które kroczą własnymi ścieżkami – nie inaczej jest w przypadku udomowionych osobników. Jak jednak widzimy na przykładzie popularności kotów, wiele osób akceptuje i godzi się z takim stanem rzeczy.