Języki, których najtrudniej jest się nauczyć

 

Nauka języków obcych jest nieodłącznym elementem naszego systemu edukacyjnego. Tak, jak nasi rodzice uczyli się rosyjskiego, tak my na etapie edukacji najpewniej borykaliśmy się z nauką takich języków, jak niemiecki czy angielski. Ich nauka przychodziła jednym łatwiej, a innym trudniej – obiektywnie są to jednak te języki, których stosunkowo prosto jest się nauczyć. Są jednak języki, których nauka może zająć nie miesiąca, a nawet lata – jednak określenie jakiegokolwiek języka mianem najtrudniejszego nie jest do końca możliwe. To, co wpływa na trudność nauki danego języka, jest zależne od pewnych, istotnych aspektów.

Dla jednych trudny, dla innych łatwy.

Takie stwierdzenie nie jest żadnym ewenementem. Nie od dziś wiadomo, że nie tylko nauka języków, ale czegokolwiek jednym przychodzi łatwiej, a inni muszą się naprawdę napracować. Jeżeli jednak chodzi o języki, ich trudność jest w znacznym stopniu powiązana z językiem ojczystym osoby uczącej. Łatwiej bowiem nauczymy się języka, który jest zbliżony do naszego pod kątem wymowy, gramatyki czy pisma. Z tego względu na przykład, język angielski jest stosunkowo prostym do nauczenia językiem – zarówno polski, jak i angielski bazują na alfabecie łacińskim.

Polska górą!

Tak, zgadza się – język polski niemal zawsze pojawia się na liście języków, które przez wielu uważane są za te najtrudniejsze. Wszystko za sprawą bogatego słownictwa, trudnej gramatyki czy spółgłosek.

Język grecki.

Jest to jeden z najstarszych, znanych języków świata. Mimo tysięcy lat język ten nie wyewoluował w znacznym stopniu. Dla osób uczących się tego języka największe wyzwanie stanowi wymowa.

Język chiński.

Najpewniej każdy spodziewał się tego, że na tej liście znajdzie się właśnie język chiński. Każdy, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z nauką języka chińskiego, musi w pierwszej kolejności przyswoić sobie ogromną ilość znaków – ponad kilkadziesiąt tysięcy!