Ekologiczne protipy dla każdego

Dbanie o środowisko i otaczający nas świat jest niezwykle ważne. Obecne czasy dość gwałtownie zaburzają naturę. Zmiany klimatyczne, ciągła wycinka drzew, smog i zanieczyszczanie powietrza, ogromna produkcja rozkładanego przez setki lat plastiku, czy też inne czynniki szkodzą nie tylko przyrodzie, lecz również naszemu zdrowiu. Wstępując w ekologiczny tryb życia możemy przyczynić się do lepszej przyszłości dla siebie, a także dla następnych pokoleń.

Segregacja odpadów

Z początku trudno zapamiętać, który śmietnik przeznaczony jest dla danego odpadu. Podział na żółty, zielony, niebieski, brązowy i czarny kubeł nieco utrudnia nam działanie. Jednak warto przygotować sobie kartkę z rozpiską dotyczącą segregacji. W ten sposób szybko nauczymy się bezproblemowo rozróżniać śmieci.

Ograniczenie używania plastiku

Plastikowe wyroby możemy napotkać na każdym kroku. Są to jednorazówki w sklepach, przeróżne opakowania, butelki, czy też sztućce i zastawa w restauracjach typu fast food. Produkty te zanieczyszczają środowisko lądowe, jak i morskie, a ich rozkład trwa setki lat. Mając tego świadomość możemy ograniczyć produkcję plastiku zastępując go korzystniejszymi i bezpiecznymi wyrobami.

Przykładowo zamiast kupowania kolejnych jednorazówek postaw na materiałową torbę. Poza ekologią ma ona w sobie wiele plusów, mianowicie nie rwie się, nie ma problemu z otwarciem jej, możemy z niej korzystać wielokrotnie, a co najważniejsze to tylko jeden wydatek. W ten sposób można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.

Kolejnym zaleceniem jest ograniczenie zużywania plastiku podczas zabaw takich jak grill, na których potrzebne są jednorazowe talerzyki, kubki i widelce. Wymiana plastikowej zastawy na papierową jest bardziej ekologiczna. Dobrze również wybrać drewniane sztućce. Są one wykonane w taki sposób, abyśmy mogli je wykorzystać ponownie. Wystarczy umyć, dobrze wysuszyć i gotowe.

Foliowe woreczki używane do pakowania kanapek i innego pożywienia także należy ograniczyć. Zamiennikiem plastiku w tym przypadku może być papierowa torebka. Warto wybrać również pudełko na kanapki. Taki pojemnik będzie służył przez długi okres użytkowania.

Oszczędność wody

Wymiana butelkowej wody na kranową jest o wiele zdrowsza. Jeżeli obawiamy się o stan instalacji możemy zainwestować w dzbanek z filtrem. Pomimo jednego wydatku jest to jednak o wiele tańsza forma zakupu. Wodę oszczędzać należy także podczas kąpieli, mycia zębów, czy też zmywania naczyń. Często zapomina się zakręcić kran lub co gorsza, niekontrolowanie puszczać duże ilości wody.