Depresja to stan zaburzeń psychicznych, który wywołuje dysfunkcje aktywności i nastroju. Popadają w nią osoby niezależnie od wieku, płci oraz wykształcenia. Depresja jest poważną chorobą globalną, nieleczona może doprowadzić do nieprzewidywanych zachowań, takich jak okaleczenia, a nawet samobójstwo.
Co jest przyczyną depresji?
Zła kondycja psychiczna może być wywołana przez trudne w życiu wydarzenia, z którymi ciężko sobie poradzić. Osoby dotknięte depresją mają problemy emocjonalne. Najczęściej są one skutkiem choroby, wypadku, utraty bliskiej osoby, stresu, pracy, kłopotów finansowych albo wywołane przez złą sytuację rodzinną. Przyczyniają się także do tego nieodpowiednie leki, nerwica oraz problemy z odżywianiem. Powody są zróżnicowane, jednak wszystkie prowadzą do nostalgicznego rozmyślania, obwiniania się, odizolowania od ludzi i zastanawiania nad egzystencją. Depresja upośledza stan chorego zaburzając jego dobowy cykl życia. Trwa ona przez dłuższy okres, może ciągnąć się miesiącami, a nawet latami. Nieleczona i bez pomocy z zewnątrz wyniszcza psychicznie organizm, doprowadzając do regularnych i nieopanowanych myśli samobójczych.
Charakterystyczne oznaki depresji
Często depresja jest niezauważalna. Osoby chore mogą mieć niekontrolowane wahania nastroju, stan depresyjny przeplatany z poprawą zdrowia. Zaburzenia psychiczne mogą również występować przez cały okres depresji. U takich osób widoczne jest ciągłe zmęczenie, przygnębienie, osowiałość, poczucie bólu i zaburzenie snu. Charakterystyczne oznaki to brak apetytu, odizolowanie, niechęć do rozmów i brak energii. Depresja sprawia, że zaburzone są czynności ruchowe, spowolnione tempo wypowiedzi oraz problemy z koncentracją i pamięcią. Mogą towarzyszyć także stany lękowe, takie jak strach, niepokój i brak poczucia bezpieczeństwa. Depresja to bardzo poważna choroba, która dotyka osoby o słabej odporności psychicznej.