Jak rozpoznać porowatość włosów?

Odpowiednie rozpoznanie stanu naszych włosów pozwoli na efektywne ocenienie ich potrzeb. Jest to ważne, gdyż każde włosy mają inną budowę i własne słabości. Dobrze dobrane produkty wspomogą regenerację i nadadzą zdrowego wyglądu.

Porowatość włosów – co to?

Porowatość określa budowę włosa i jego stopień rozchylenia łusek. Mogą być one ściśle przylegające, lekko odchylone lub bardzo otwarte. W ten sposób wyróżnia się trzy kategorie porowatości – niską, średnią i wysoką. Im mocniej odchylona łuska tym bardziej zniszczony jest włos. W każdym przypadku istotna jest adekwatna pielęgnacja.

Określenie porowatości włosów

Kosmetyki będą działały na włosy tylko wtedy, gdy prawidłowo określimy ich stan i potrzeby. Samemu możemy zrobić to na wiele sposobów, mianowicie za pomocą opisów poszczególnych charakterystyk porowatości lub poprzez wykonanie dostępnych w internecie testów. Polegają one na szczegółowych pytaniach, które po przeanalizowaniu ocenią typ włosów.

Włosy niskoporowate

Ten rodzaj włosów ciężko zniszczyć oraz przesuszyć. Są mocne, grube, wręcz sztywne i ciężkie. Zazwyczaj pasma są proste i jednocześnie trudne w układaniu. Często się odkształcają oraz nie trzymają w wykonanych stylizacjach. Niestety niska porowatość powoduje zakłócenie pracy gruczołów łojowych na skórze głowy. Oznacza to, że włosy szybko się przetłuszczają poprzez zbyt duże wydzielanie sebum. Skutkuje to słabą objętością i oklapniętym stanem. Należy uważać, aby nie przeciążyć ich nieprawidłowymi kosmetykami.

Włosy średnioporowate

Średnioporowatość jest dość zróżnicowanym stanem włosów. Ich budowa jest prawidłowa, jednak są one bardzo podatne na czynniki zewnętrzne. Reagują na zmiany temperatury, stopień wilgotności powietrza i kontakt z wodą. Mają skłonność do przesuszania i elektryzowania. Dodatkowo ulegają puszeniu i tym samym są trudne do ułożenia. Negatywnie działają na nie zmiany pór roku, powodują że włosy w tym okresie mają wysoką tendencję do wypadania oraz do niszczenia końcówek.

Włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate mają uszkodzoną budowę struktury. Mocno odchylone łuski powodują, że do włosów przedostają się wszelkie zanieczyszczenia, toksyny i wysuszające substancję. Skutkuje to ogromnym i wciąż narastającym zniszczeniem włókna. Włosy są bardzo słabe, suche, często rozdwojone i łamliwe. Nieodpowiednia pielęgnacja może dodatkowo pogorszyć ich stan. Włosy wysokoporowate potrzebują kosmetyków, które dostarczą im odpowiednich wartości odżywczych i pomogą w regeneracji.