Wysoka wrażliwość – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Wysoka wrażliwość – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Osoby wysoko wrażliwe cechują się niezwykle dużą kreatywnością, wrażliwością i intuicją emocjonalną. Konflikty lub potyczki słowne nie są ich mocną stroną – ponad wszystko cenią sobie spokój, stąd też jeżeli tylko jest to możliwe, dążą do pokojowego rozwiązania sporu.

Zalety i wady wysokiej wrażliwości.

Wysoka wrażliwość kojarzyć się może z tym, że takie osoby reagują niezwykle emocjonalne, nie potrafią kontrolować swoich emocji. Nie jest to do końca prawda, choć rzeczywiście – osoby wysoko wrażliwe mogą reagować w sposób gwałtowny i nieadekwatny do sytuacji. Nie oznacza to jednak, że osoby takie są zwyczajnie niestabilne emocjonalnie – po prostu na określone zdarzenia i rzeczy reagują w sposób o wiele głębszy, niż inni ludzie. Osoby wysoko wrażliwe cechuje niezwykle ogromna kreatywność, z tego też względu bez trudu spełniać się mogą jako artyści czy nawet liderzy – nieszablonowe podejście do sprawy pozwala im osiągać liczne sukcesy. Najczęściej jednak takie osoby są również bardzo nieśmiałe, stąd unikają z reguły spotkań towarzyskich, a przy tym odczuwają wewnętrzną potrzebę bycia w bliskiej relacji z innymi. Osoby wysoko wrażliwe są więc pełne sprzeczności, wszystko to jednak sprawia, że ludzie tacy są niezwykle wyjątkowi.

Czy jestem osobą wysoko wrażliwą?

Jeżeli czujesz potrzebę ciągłego analizowania przed podjęciem nawet najprostszej decyzji, doświadczasz emocji w sposób o wiele silniejszy, niż reszta ludzi. Mowa ciała innych ludzi także nie stanowi dla Ciebie żadnej zagadki, bowiem łatwo odczytujesz intencje innych – z całą pewnością posiadasz cechy osoby wrażliwej. Jeżeli wszystko to sprawia Ci pewne trudności w normalnym, codziennym funkcjonowaniu, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który przeprowadzi odpowiedni wywiad i zasugeruje Ci możliwe rozwiązania problemów.