Bariera językowa – czyli jak mówić swobodnie w obcym języku?

Bariera językowa – czyli jak mówić swobodnie w obcym języku?

Prawie połowa polaków deklaruje, że zna przynajmniej język obcy. W grupie wiekowej obejmując młodsze osoby, a więc do 34 roku życia, najpopularniejszym językiem obcym jest angielski. W przypadku osób po 40 roku życia jest to z kolei język rosyjski. Wiele osób ma jednak problemy z przełamaniem bariery językowej. Doskonale orientują się w gramatyce, znają większość słówek, rozumieją teksty napisane w języku obcym – a gdy natrafia się okazja realnej rozmowy, ciężko im złożyć jakiekolwiek zdanie.

Strach przed popełnieniem błędów.
Wiele osób, nawet jeżeli posługują się obcym językiem w zaawansowanym stopniu, nie mają więc większych problemów z czytaniem, pisaniem lub słuchaniem, odczuwają swoistą blokadę, gdy muszą się wypowiedzieć. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest strach przed popełnieniem ewentualnego błędu i idące za tym poczucie wstydu. Osoby odczuwające pewien opór przed wypowiedzeniem się w obcym języku, najpewniej doświadczyły w przyszłości pewnego rodzaju upokorzenia – być może ktoś wyśmiał nasz akcent lub sposób, w jaki wypowiedzieliśmy dane zdanie. Blokada przed mówieniem w obcym języku pojawia się również najczęściej wtedy, gdy nie mamy z danym językiem styczności na co dzień. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy popełnia błędy i nie jest to powód do wstydu, a jedynie motywacja do dalszej nauki.

Jak wyzbyć się bariery językowej?

Bez względu na to, czy wybieramy się za granicę, czy też jesteśmy często zaczepiani przez zagranicznych turystów w okresie wakacyjnym – praktyka jest najważniejsza. Jeżeli uważasz, że problemem jest Twój akcent lub sposób, w jaki wypowiadasz poszczególne słowa – dobrym pomysłem będzie nawiązanie internetowej znajomości. Nie będziesz odczuwać takiej samej presji, jak gdybyś miał rozmawiać z osobą stojącą naprzeciwko Ciebie. Warto także skorzystać z kursów językowych, które prowadzone są przez „native speakerów”, a więc osoby, których język obcy jest ich ojczystym.

Jeden komentarz w temacie “Bariera językowa – czyli jak mówić swobodnie w obcym języku?

  1. Nie ma się czego obawiać i porzucić strach przed popełnianiem błędów, bo nikt się z tego nie będzie śmiał. Mieszkam wiele lat za granicą i zaczynałam od 0 znajomości języka obcego.

Dodaj komentarz