Czy kota można wytresować?

Czy kota można wytresować?

Koty jawią nam się przede wszystkim jako zwierzęta niezależne, kroczące własnymi ścieżkami. Z tego też względu ich tresura jest o wiele bardziej skomplikowana i trudniejsza, niż w przypadku pracy z psim towarzyszem. Nie oznacza to jednak, iż kotu nie da się wpoić pewnych zasad, czy nawet nauczyć go prostych sztuczek lub poleceń. Wymaga to jednak ogromnej dozy cierpliwości, czasu i dogłębnego zapoznania się z charakterem naszego pupila.

Komendy – czy kot będzie na nie reagować?

Większość właścicieli kotów nie wyobraża sobie, by ten był w stanie wykonywać takie komendy, jak pies. Mowa tu więc o takich poleceniach, jak choćby „siad”. Należy jednak pamiętać o tym, że koty są z natury indywidualistami, nie każdy czworonóg będzie więc reagować jednakowo na trening. Niektóre koty mogą być zaciekawione, inne – wykazywać całkowitą ignorancję. Niestety, ale zmienienie charakteru kota nie jest możliwe, jeżeli więc jakiekolwiek próby treningu pełzną na niczym, gdyż kot zwyczajnie nie wyraża zainteresowania, najpewniej dalsze próby nie mają sensu. W innych przypadkach nauczenie kota podstawowych komend jest możliwe, choć czasochłonne. Podobnie jak w przypadku treningu psów, ważna jest cierpliwość, systematyczność oraz nagradzanie pupila w momencie, gdy ten prawidłowo wykona Twoje polecenie. Zalecane jest również szkolenie kota w momencie, gdy ten jeszcze nie otrzymał żadnego posiłku. W innym przypadku nawet ich ulubione smakołyki nie będą kuszące, jeżeli kot będzie najedzony.

Kuweta.

Koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami, nie oznacza to jednak, że uszanują fakt posiadania przez nas czystego mieszkania. W przypadku jednego kota zaleca się, by w domu znajdowały się przynajmniej dwie kuwety. Istotną kwestią jest również to, że koty najczęściej spełniają swoje potrzeby fizjologiczne w jednym, konkretnym miejscu. Jeżeli więc kot w końcu zrozumie potrzebę korzystania z kuwety, możemy na zawsze zapomnieć o niemiłych niespodziankach na naszej podłodze. W sytuacjach, gdy kot zwyczajnie nie chce korzystać z kuwety, problemem może być użyty żwirek. Niestety, ale w tym przypadku pozostaje nam jedynie metoda prób i błędów do momentu, aż natrafimy na taki żwirek, który przypadnie kotu do gustu.

Jeden komentarz w temacie “Czy kota można wytresować?

Dodaj komentarz