Promienie słoneczne mają ogromny wpływ na nasze zdrowie – to właśnie za ich sprawą do naszego organizmu dostarczana jest witamina D, która pełni niezwykle istotną rolę, a przy tym wpływa na wiele, podstawowych procesów. Brak słońca jest bardziej szkodliwy, niż jego nadmiar – nie oznacza to jednak, że możemy bez większych zmartwień narażać się na jego ekspozycje.
Szkodliwe skutki działania promieni słonecznych.
Jak wspomnieliśmy, za sprawą słońca do naszego organizmu – w naturalny sposób – trafia niezwykle cenna witamina D. Wiele badań potwierdziło także, że ekspozycja na światło słoneczne poprawia także nasze samopoczucie i ogólny stan psychiczny. Nie oznacza to jednak, że słońce samo w sobie jest nieszkodliwe – jego nadmiar doprowadza, przede wszystkim, do bolesnych poparzeń skóry. W upalne dni nietrudno także o udar słoneczny, który potrafi stanowić nawet zagrożenie dla naszego życia zdrowia. Warto również pamiętać o tym, że promieniowanie UV przyczynia się, między innymi, do postarzenia skóry, jak i zwiększa znacznie ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.
Jak się ochronić przed słońcem?
Podstawą ochronę przed słońcem zapewniają, przede wszystkim, specjalne kremy z filtrem UV, które minimalizują jego szkodliwe skutki. Samo posmarowanie ciała takim kremem nie oznacza jednak, że możemy bez obaw wylegiwać się w promieniach słonecznych przez długie godziny. Tak naprawdę – ochronę przed słońcem zapewnia zdrowy rozsądek. Jeżeli planujemy dłuższy pobyt na plaży, powinniśmy wyposażyć się w parasol, w którego cieniu będziemy mogli się skryć po długich godzinach wylegiwania się na słońcu.