Tłusta cera – jak zadbać o nią w należyty sposób?

Tłusta cera jest jedną z najbardziej wymagających rodzajów cer – wymaga codziennej i niezwykle dokładnej pielęgnacji. Z taką cerą najczęściej zmagają się osoby młode, będące jeszcze na etapie dorastania, jak i osoby dorosłe. Tłusta cera, za sprawą nadmiernego wytwarzania łoju, sprawia, że konieczne jest jej oczyszczalnie oraz nawilżanie – jest to jednak jedynie kropla w morzu potrzeb. O czym więc powinniśmy pamiętać podczas pielęgnacji?

Pielęgnacja.

Jak wspomnieliśmy, pielęgnacja tłustej cery polega – między innymi – na jej nawilżaniu oraz oczyszczaniu. W tym celu doskonale sprawdzają się specjalne preparaty czyszczące – zwróćmy jednak w tym momencie uwagę na fakt, że tłusta cera jest stosunkowo odporna, dlatego sama woda może okazać się niewystarczająca. W tym celu konieczne jest zastosowanie bardziej specjalistycznych preparatów, takich jak toniki lub żele oczyszczające. Zdecydowanie unikajmy kremów natłuszczających.

Dieta – czego unikać?

Pielęgnacja cery tłustej sprowadza się nie tylko do jej oczyszczania i stosowania specjalistycznych preparatów – konieczna jest również zmiana pewnych nawyków żywieniowych i unikanie niektórych produktów. Cerze tłustej szkodzi – między innymi – kawa oraz napoje zawierające kofeinę, spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach. Zdecydowanie nie zaleca się także spożywania fast foodów, słodyczy i żywności, która zawiera znaczne ilości kwasów tłuszczowych. Najbardziej szkodliwy jest jednak właśnie cukier, który to znaleźć możemy nie tylko w słodyczach, lecz także owocach czy gotowych daniach.