16 08

Już za starożytnych czasów wielki medyk Hipokrates zwykł mawiać, że każda choroba ma swoją przyczynę, którą należy usunąć. Niestety obecnie większość lekarzy skupia się jedynie na usunięciu skutków choroby, a nie zwalczeniu przyczyn.

Inaczej jest, jeżeli chodzi o lekarzy medycyny ekologicznej. Ten nurt uznaje, że choroby, szczególnie te powstałe w kilku ostatnich latach, spowodowane są przez czynniki zewnętrzne, jak zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody oraz spożywanie przetworzonych pokarmów, które rzadko kiedy posiadają jakiekolwiek wartości odżywcze. Według medycyny ekologicznej to te czynniki w głównej mierze przyczyniają się do chorób cywilizacyjnych jak astma, nowotwory, cukrzyca, otyłość i alergie.

Na czym polega praca lekarza medycyny ekologicznej?

Lekarze tej kategorii medycyny skupiają się na poszukiwaniu przyczyn chorób i starają się opracować, jak najzdrowsze, nieinwazyjne metody leczenia i prewencji. Po wykryciu danego schorzenia lekarz diagnozuje czynniki, które prowadzą do wywoływania danych dolegliwości. Chory następnie jest informowany o przyczynie jego złego samopoczucia i uświadamiany co powinien zrobić, aby powrócić do pełnego zdrowia. Najczęściej chodzi tutaj o wyeliminowanie szkodliwych czynników i wprowadzenie zdrowych nawyków, a więc korzystanie z żywności ekologicznej i trzymanie się zasad zdrowej, zbilansowanej diety. Niestety Polska wciąż mało wie o takim sposobie leczenia dolegliwości.

Tak więc, medycyna ekologiczna zajmuje się przede wszystkim:

  • Poszukiwaniem środowiskowych przyczyn chorób i opracowywaniem nietoksycznych metod leczenia i prewencji,
  • Stosowaniem leków, gdy występuje zagrożenie życia lub zdrowia,
  • Dostosowuje leczenie zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta,
  • Leczeniem przyczyn, nie tylko skutków,
  • Odkrywaniem przyczyn powszechnych chorób jak choroby autoimmunologiczne, borelioza, zapalenie stawów, nowotwory.