Medycyna ekologiczna – czym się zajmuje?

Już za starożytnych czasów wielki medyk Hipokrates zwykł mawiać, że każda choroba ma swoją przyczynę, którą należy usunąć. Niestety obecnie większość lekarzy skupia się jedynie na usunięciu skutków choroby, a nie zwalczeniu przyczyn.

Inaczej jest, jeżeli chodzi o lekarzy medycyny ekologicznej. Ten nurt uznaje, że choroby, szczególnie te powstałe w kilku ostatnich latach, spowodowane są przez czynniki zewnętrzne, jak zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody oraz spożywanie przetworzonych pokarmów, które rzadko kiedy posiadają jakiekolwiek wartości odżywcze. Według medycyny ekologicznej to te czynniki w głównej mierze przyczyniają się do chorób cywilizacyjnych jak astma, nowotwory, cukrzyca, otyłość i alergie.

Na czym polega praca lekarza medycyny ekologicznej?

Lekarze tej kategorii medycyny skupiają się na poszukiwaniu przyczyn chorób i starają się opracować, jak najzdrowsze, nieinwazyjne metody leczenia i prewencji. Po wykryciu danego schorzenia lekarz diagnozuje czynniki, które prowadzą do wywoływania danych dolegliwości. Chory następnie jest informowany o przyczynie jego złego samopoczucia i uświadamiany co powinien zrobić, aby powrócić do pełnego zdrowia. Najczęściej chodzi tutaj o wyeliminowanie szkodliwych czynników i wprowadzenie zdrowych nawyków, a więc korzystanie z żywności ekologicznej i trzymanie się zasad zdrowej, zbilansowanej diety. Niestety Polska wciąż mało wie o takim sposobie leczenia dolegliwości.

Tak więc, medycyna ekologiczna zajmuje się przede wszystkim:

  • Poszukiwaniem środowiskowych przyczyn chorób i opracowywaniem nietoksycznych metod leczenia i prewencji,
  • Stosowaniem leków, gdy występuje zagrożenie życia lub zdrowia,
  • Dostosowuje leczenie zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta,
  • Leczeniem przyczyn, nie tylko skutków,
  • Odkrywaniem przyczyn powszechnych chorób jak choroby autoimmunologiczne, borelioza, zapalenie stawów, nowotwory.