Coraz częściej w reklamach, czasopismach, na portalach internetowych i blogach o tematyce pielęgnacyjnej pojawia się tajemniczo brzmiące hasło „bariera hydrolipidowa”. Co oznacza i dlaczego jest tak ważna? Oto kilka podpowiedzi jak o nią zadbać.
Bariera hydrolipidowa, zwana też płaszczem lub warstwą hydrolipidową, jest najbardziej powierzchowną warstwą naskórka. Oddziela skórę od środowiska zewnętrznego i chroni ją przed czynnikami z niego płynącymi m.in. czynnikami atmosferycznymi oraz drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jaka sama nazwa wskazuje składa się z wody oraz różnych lipidów. Prawidłowy skład oraz ilość warstwy hydrolipidowej nie tylko chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, ale także sprzyjają odpowiedniemu poziomowi nawilżenia, odżywienia oraz utrzymaniu elastyczności.
Do uszkodzenia bariery hydrolipidowej dochodzi najczęściej na skutek intensywnego działania czynników zewnętrznych lub niewłaściwej pielęgnacji, często przy użyciu zbyt agresywnych preparatów. Przez czynniki zewnętrzne rozumiemy np. opalanie i działanie promieniowania UV, niskie temperatury, mróz i wiatr. Niewłaściwa pielęgnacja to m.in. używanie silnie wysuszających kosmetyków z alkoholem, zbyt częste mycie twarzy oraz zbyt często wykonywane peelingi. W efekcie skóra staje się podrażniona, wrażliwa, sucha, szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Odbudowanie bariery hydrolipidowej nie jest łatwe, ale przy systematycznej i konsekwentnej pielęgnacji jest możliwe.
Przy odbudowywaniu bariery hydrolipidowej bardzo ważne jest, aby jej nie naruszać podczas oczyszczania cery. Mydło i silnie oczyszczające kosmetyki warto zastąpić delikatnymi preparatami o łagodnych składach. Świetnie sprawdzą się olejki do demakijażu, które dokładnie usuną zabrudzenia, a jednocześnie pozostawią na skórze ochronną warstwę okluzyjną.
Do pielęgnacji cery warto wybrać oleje naturalne. Odpowiednio dobrane są korzystne nawet dla cery tłustej (w tym przypadku sprawdzą się np. olej tamanu, olej z czarnuszki i olej z dzikiej róży). Oleje świetnie radzą sobie z suchością skóry, regulują pracę gruczołów łojowych, łagodzą wrażliwość cery i pomagają zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Wiele z nich można stosować samodzielnie, bezpośrednio na skórę. Można także dodawać kilka kropli do ulubionego kremu przed jego aplikacją.
Jeśli bariera hydrolipidowa jest naruszona to równie ważny będzie odpowiednio dobrany krem do twarzy. Powinien to być kosmetyk z dużą zawartością olejków i tłuszczów w składzie, które pozwolą uzupełnić poziom lipidów w wierzchniej warstwie naskórka. Warto także wybierać kosmetyki, które zawierają skwalen, ceramidy, kwasy tłuszczowe, kwasy AHA i lanolinę. Kosmetyki takie jak kremy i serum należy nakładać na lekko zwilżoną skórę np. przy pomocy łagodnego toniku, hydrolatu lub wody termalnej – zanim preparat zdąży odparować.
Niezależnie od pory roku bardzo ważna jest ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB. Promieniowanie nie tylko powoduje opalenizną, ale także narusza barierę hydrolipidową oraz przyśpiesza fotostarzenie skóry.