Czy zwierzęta potrafią kłamać?
Wydawać by się mogło, że kłamstwa i manipulacje to domena tylko i wyłącznie ludzi. Jak się jednak okazuje, zwierzęta również zdolne są swego rodzaju kłamstw. Wiele osób uważa, że zwierzęta nie odczuwają emocji – jak więc byłyby w stanie kłamać? Według ostatnich badań wiele gatunków zwierząt, takich jak choćby psy, zdolnych jest odczuwać podstawowe i złożone emocje, takie jak radość, smutek, strach czy szczęście.
Zwierzęta a emocje.
Według obecnych badań jasne jest, że zwierzęta zdolne są odczuwać emocje podstawowe i złożone. Mowa tu więc o strachu, smutku, szczęściu, radości czy poczuciu wstydu. Trudność prawidłowego rozpoznania emocji zwierząt zależy od tego, jak bardzo – genetycznie – są one nam bliskie. Stąd też, jak choćby w przypadku psów, emocje ukazywane za pomocą machania ogonem czy szczerzenia zębów nie muszą być tym, czym się na pierwszy rzut oka wydają. O wiele łatwiejsze jest rozpoznanie emocji naczelnych – a więc szympansów, orangutanów.
Kłamstwa zwierząt.
Myśląc o kłamstwie, najczęściej przychodzi nam na myśl sytuacja, w której to ktoś, za sprawą oszustwa, chce osiągnąć jakiś cel. Podobnie sprawa wygląda wśród zwierząt, czego przykładem mogą być ptaki. Jak zaobserwowano, pewne osobniki, chcąc chronić swoje jaja, tworzyły „fałszywe gniazda”, chcąc w ten sposób zmylić potencjalnego drapieżnika przed zaatakowaniem gniazda, w którym rzeczywiście znajdowały się jaja.