Psy i wpływ na nasze zdrowie

 

Właściciele psów są statystycznie szczęśliwsi, zdrowsi i żyją dłużej. Nie jest to jedynie puste stwierdzenie wymyślone przez miłośników zwierząt, ale potwierdzony przez naukowców fakt. Co równie zaskakujące, obecność zwierząt potrafi również przyśpieszyć walkę z chorobą i samo leczenie.

Zwierzęta na receptę.

Posiadanie psa wiąże się również z obowiązkami, które także wpływają na nasz stan zdrowia. Mowa tu więc o codziennych spacerach, które są konieczne dla czworonogów, by mogły spełnić swoją potrzebę fizjologiczną, a nam zapewniają odpowiednią dawkę ruchu. Posiadanie psa wpływa również na nasz stan psychiczny. Samotność jest bez wątpienia coraz to szerzej znanym zjawiskiem, izolacja od innych ludzi jest dla nas, jako gatunku zwyczajnie szkodliwa. I tu z pomocą ponownie przychodzą zwierzęta, które sprawiają, że takie osoby są o wiele szczęśliwsze od tych, które mieszkają samotnie, ale nie posiadają żadnego zwierzęcia.

Pies terapeuta.

Wykorzystywanie psów w roli przewodników dla osób niewidomych, czy swoistych „alarmów” dla osób chorujących na liczne choroby objawiające się niebezpiecznymi epizodami jest znane od dawna. Psy są również z powodzeniem wykorzystywane w roli terapeutów, w szczególności w leczeniu dzieci z zaburzeniami psychicznymi.