Wypadanie włosów – czy można temu zapobiec?
Samoczynne wypadanie włosów jest z całą pewnością czymś niepokojącym. Powodów może być wiele, zaczynając od kwestii genetycznych, złej diety, nadmiaru stresu a na chorobie kończąc. Wypadanie włosów u mężczyzn najczęściej spowodowane jest tak zwanym łysieniem androgenowym, a więc chorobą, która w większości przypadków ma podłoże genetyczne, choroba ta może jednak także dotyczyć i kobiet. Utrata włosów u kobiet z kolei może być spowodowana nadmiarem stresu, zaburzeniami hormonalnymi, menopauzą lub ciążą.
Czy wypadanie włosów może być spowodowane chorobą?
Tak, może to być toczącej się w naszym organizmie choroby. Jeżeli w rodzinie nie zaobserwowaliśmy wcześniej przypadków łysienia, stosujemy zbilansowaną oraz bogatą w witaminy dietę a przy tym nie doświadczamy nadmiernego stresu – powinniśmy zasięgnąć rady specjalisty. Chorób, które objawiają się nadmiernym wypadaniem włosów, jest wiele. Potencjalnymi sprawcami takiego procesu mogą być choroby zakaźne, chora tarczyca, cukrzyca czy nawet nowotwory. Jest to więc, jak widać objaw niepokojący, dlatego nie powinno się zwlekać z konsultacją z lekarzem.
Wypadanie włosów – czy można to zatrzymać?
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, których producenci deklarują się, że są w stanie powstrzymać proces wypadania włosów. Najpopularniejszą substancją stosowaną w leczeniu łysienia jest minoksydyl. Ten związek chemiczny jest odpowiedzialny za wydłużenie aktywności wzrastania włosów oraz powiększenia mieszków włosowych. Leki zawierające tę substancję są łatwo dostępne, a ich zakup nie wymaga posiadania recepty.
Klucz to zdrowie – zdrowie Twoich włosów.
Jeżeli chcemy zadbać o kondycję swoich włosów, powinniśmy stosować odpowiednią dietę, unikać stresu i przede wszystkim – regularnie się badać. Jeżeli jednak chodzi o dietę, powinna być ona oparta o znaczną ilość świeżych warzyw. Dobrym krokiem byłoby także odstawienie kawy, cukru oraz alkoholu.