Kaszaki potrafią być istnym utrapieniem dla każdej osoby, na której skórze się pojawią. Zazwyczaj nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia, nie ma jednak co ukrywać, że niewątpliwie szkodzą naszej urodzie, jak i są ogromnym defektem estetycznym. Walka z kaszakami może być trudna, a i nie zawsze możliwe jest ich usunięcie w domowych warunkach.
Czym są kaszaki?
Kaszaki są łagodnymi zmianami skórnymi w postaci guzków lub torbieli, które wypełnione są łojem. Te torbiele pojawiają się w okolicach gruczołów łojowych lub mieszków, przyczyną ich powstawania jest zablokowanie mieszka włosowego lub gruczołu, przez co – stopniowo – dochodzi do gromadzenia się tam łoju lub naskórka. Kaszaki pojawić się mogą niemal wszędzie, najczęściej jednak jest to twarz, okolice szyi, pachwin czy nawet moszna lub wargi sromowe. Kaszaki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia, jeżeli jednak nie będą leczone, mogą stopniowo rozrastać się do ogromnych wręcz rozmiarów.
Leczenie kaszaków.
Leczenie kaszaka – najczęściej – polega na miejscowym smarowaniu go odpowiednią maścią cechującą się właściwościami ściągającymi oraz wysuszającymi. Szczególnie polecamy maść cynkową lub wyciąg ze skrzypu wolnego. Niekiedy konieczne może się okazać chirurgiczne usunięcie kaszaka, które polega na miejscowym nacięciu i wyciśnięciu znajdującej się pod skórą treści. Usuwania kaszaka w warunkach domowych nie jest zalecane – nietrudno o infekcję lub powstanie paskudnej blizny. Zdecydowanie zalecane jest udanie się do lekarza dermatologa – nieodpowiednio leczony kaszak ma tendencje do powracania.