Dietetyk to specjalista, który zajmuje się zagadnieniami związanymi z właściwym funkcjonowaniem układu pokarmowego i nie tylko. Pomaga wdrażać zdrowe nawyki i zajmuje się opracowywaniem indywidualnych jadłospisów. Kiedy warto udać się do dietetyka?
Czym zajmuje się dietetyk?
Wiele osób błędnie postrzega dietetyka jako osobę, do której warto się udać w przypadku chęci odchudzania. To błąd, ponieważ zajmuje się on znacznie szerszym kręgiem spraw. To osoba, która posiada rozległą wiedzę ze świata medycyny, anatomii oraz psychologii. Jego zadaniem jest naprowadzić pacjenta na właściwe tory odżywiania.
Pomaga w walce z nadwagą, w eliminowaniu różnych chorób spowodowanych złymi nawykami żywieniowymi, a w przypadku różnych chorób, w stanach pooperacyjnych, we współpracy z lekarzami pomaga wrócić do pełnego zdrowia.
Wyróżniamy 3 rodzaje dietetyków:
Dietetyk sportowy – jest specjalistą ds. żywienia sportowców i osób aktywnych;
Dietetyk kliniczny – pomaga w stanach chorobowych,
Psychodietetycy – pomagają w przypadkach, gdy podłożem niewłaściwego odżywiania są złe relacje z jedzeniem.
Komu pomoże dietetyk?
Na szczęście w ostatnich latach możemy zaobserwować, że dietetyk jest postrzegany jako osoba, która może pomóc nie tylko w przypadku problemu z nadwagą. Znacznie zwiększa się świadomość ludzi na temat zdrowego trybu życia, dlatego specjaliści mają ręce pełne pracy.
Do dietetyka może udać się więc w pełni zdrowa osoba, która chce zacząć lepiej się odżywiać, ale nie wie jak się za to zabrać.
Kolejną grupą osób, która odczuje duże korzyści z odwiedzin salonu dietetycznego, są osoby, którym doskwierają różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mogą być to gazy, wzdęcia, zgaga, niestrawność itp.
Spośród przypadków, w których wymagana jest wizyta u dietetyka, możemy wymienić: osoby z nadwagą, nadciśnieniem, chorobami układu pokarmowego, po przebytych lub w trakcie chorób, po operacjach.
Kiedy warto umówić się do dietetyka?
Jak więc możemy zauważyć wizyta u dietetyka, jest dla każdego. Każdy może dowiedzieć się o stanie swojego zdrowia i wdrożyć zdrowsze nawyki żywieniowe, które z pewnością przyczynią się do lepszej jakości życia i pozwolą uniknąć wielu chorób.
Przez właściwą dietę możliwe jest wyeliminowanie różnych chorób i powrót do pełnej formy po przebytych chorobach, kontuzjach i operacjach.